Szukaj
Close this search box.

Blog

Jak zostać wydawcą własnej książki – formalności

Wbrew pozorom i obawom wielu, jest to proste jak budowa cepa. Poniżej przedstawiam konkretne kroki, jakie musisz podjąć, zarówno wtedy, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, jak i wówczas, gdy nie jesteś przedsiębiorcą. A także zalety i ograniczenia wynikające z każdej z tych możliwości.

TL;DR
Dla większości self-publisherów, którzy nie prowadzą aktualnie działalności gospodarczej, optymalnym rozwiązaniem będzie najpierw przetestowanie swojego pomysłu i próba sprzedaży na niewielką skalę bez zakładania firmy, natomiast gdy pomysł okaże się trafiony i książki zaczną iść jak woda (czego z całego serca życzę), wówczas założenie działalności stanie się naturalnym i logicznym krokiem, porządkującym także kwestie prawno-księgowe. A jeśli już prowadzisz działalność tak czy siak, po prostu rozszerz jej zakres.

 

Gdy jesteś już przedsiębiorcą

Bardzo często wydawcami chcą zostać osoby już prowadzące działalność gospodarczą, ale dotychczas niezwiązaną ze światem wydawniczym. Co wówczas? 

Musisz wykonać dwie czynności:

 1. wpisać wydawanie książek do zakresu prowadzonej działalności,
 2. założyć konto na stronie e-isbn i wystąpić o pulę numerów – pisałem o tym we wcześniejszym wpisie.

To, w jaki sposób możesz poszerzyć zakres działalności firmy, zależy od formy prawnej Twojego przedsiębiorstwa. Ja pokażę Ci, jak to zrobić, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czyli najpopularniejszą w Polsce formę prawną dla przedsiębiorców. 

Mówiąc w skrócie, wystarczy że dodasz odpowiednie numery PKD do ewidencji. 

Listy numerów związanych z wydawaniem szukaj w Sekcji J (Informacja i komunikacja) w dziale 58 – działalność wydawnicza, np. tu. Zaleca się, by wybrać konkretny numer ściśle związany z planowaną działalnością (np. 58.11.Z – Wydawania książek), ja natomiast uważam, że dobrze jest wpisać od razu wszystkie numery z działu. Ramy numeryczne są czasem nieostre, określenie precyzyjnie, czy dane wydawnictwo podlega temu bądź sąsiedniemu numerowi bywa kłopotliwe. Lepiej od razu wpisać wszystkie i zapomnieć o problemie. 

Następnie musisz zalogować się do systemu na https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/03154 i wybrać „Zmień dane w CEIDG”.

Po zalogowaniu się do bazy należy przejść do aktualizacji wpisu, wkleić wybrane numery PKD, potwierdzić i zapisać zmiany. 

I już. Właśnie zostałeś formalnym wydawcą. 🙂

Jeśli jednak nie prowadziłeś dotychczas działalności gospodarczej, a zamierzasz wydać książkę, zastanów się, czy to na pewno konieczne. Pomoże Ci w tym następny punkt. 

Zalety wydawania jako przedsiębiorca

 • możliwość odliczenia VAT oraz zaliczenia kosztów powstania książki i obsługi sprzedaży do kosztów uzyskania przychodów.

Wady wydawania jako przedsiębiorca

 • wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem działalności w Polsce – jeśli jeszcze nie masz firmy,
 • stałe koszty ponoszone na rzecz ZUS, niezależnie od uzyskiwanych przychodów – jeśli jeszcze nie masz firmy,
 • remanent roczny – obowiązek rozliczenia się z fiskusem z posiadanych niesprzedanych egzemplarzy: bolesna niespodzianka dla wielu początkujących wydawców.

 

Gdy nie jesteś przedsiębiorcą

Można powiedzieć, że jeśli nie masz na razie firmy, to jest jeszcze prościej, bo jeśli nie przekroczysz limitów (o których niżej), nie musisz dopełniać żadnych dodatkowych formalności. 

Zdaniem fiskusa wydawanie książki (w dowolnej formie) na niewielką skalę można zaliczyć do tzw. działalności nierejestrowanej. Istotne jest, by nie przekroczyć limitu przychodów (w 2022 roku jest to 1505 zł miesięcznie). Z opcji tej niestety nie mogą skorzystać ci, którzy w ostatnich 5 latach prowadzili działalność gospodarczą. 

Podatkowo sprzedaż taką rozlicza się dopiero zeznaniu rocznym, wykazując ją w przychodach z innych źródeł. Podatek płaci się według skali.

Obowiązek założenia działalności powstaje dopiero wówczas, gdy zamierzasz sprzedawać swoją książkę w sposób cykliczny, a także zorganizowany i na większą skalę, czyli mówiąc w skrócie – gdy ma to się stać Twoim stałym źródłem przychodów. 

No dobrze, ale skąd fiskus, w razie ewentualnej kontroli, ma wiedzieć, ile książek sprzedałeś? Cóż, bez prowadzenia prostej ewidencji sprzedaży się nie obejdzie. Wystarczy, że będziesz notować, ile książek poszło na spotkaniu autorskim oraz w sklepie internetowym. Zwykła tabelka w Excelu wystarczy. Będzie to jednocześnie świetna informacja dla Ciebie, jak idzie sprzedaż. 

Pamiętaj też, że nawet jeśli nie prowadzisz działalności, obowiązuje Cię oznaczenie książki numerem ISBN, co ma tę zaletę, że drukarnia doliczy Ci do kwoty netto jedynie 5% VAT, a nie 23%. Najważniejsze kwestie dotyczące ISBN-u przeczytasz w tym artykule. 

Zalety wydawania jako osoba fizyczna

 • prostota i brak obowiązków formalnych.

Wady wydawania jako osoba fizyczna

 • limity sprzedaży,
 • brak możliwości odliczenia VAT oraz zaliczenia kosztów powstania książki i obsługi sprzedaży do kosztów uzyskania przychodów.

 

Czy musisz mieć kasę fiskalną? Czasem tak, czasem nie.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej rejestrującej sprzedaż książek spoczywa na wydawcach zarówno prowadzących, jak i nieprowadzących działalności gospodarczej. To kosztowna i upierdliwa rzecz, więc warto wiedzieć, co zrobić, by uniknąć tego zamieszania. Pamiętaj zatem, że nie musisz mieć kasy fiskalnej, jeśli spełniony jest jeden z dwóch warunków:

 • sprzedajesz książki innym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (np. na spotkaniach autorskich) za mniej niż 20 tys. zł łącznie – po przekroczeniu tego limitu przychodów kasa jest już obowiązkowa;
 • książki są dostępne jedynie w sklepie internetowym i nie ma możliwości odbioru osobistego, a zatem obowiązuje wysyłkowa forma dostawy, a Ty dostajesz kasę za zakupy na konto w banku, a nie gotówką; w tym wyłączeniu nie obowiązuje limit 20 tys. zł. 

No dobrze, a co zrobić, jeśli dotychczas sprzedawałeś tylko online, przekroczyłeś limit 20 tys. zł, a zapragnąłeś zrobić wieczór autorski i rozprowadzać tam książki? Niestety, kasa fiskalna będzie konieczna. 

Jeśli masz jakieś pytania, pisz w komentarzach lub na maila. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto przeczytać także

Bądź na bieżąco

Obiecuję jedynie wartościowe informacje i zero spamu :)

0
Would love your thoughts, please comment.x