Szukaj
Close this search box.

Narzędzia self-publishera​​

Szukasz narzędzi pomocnych przy samodzielnym tworzeniu książek? A może potrzebujesz doradztwa? Poniżej zamieszczamy najlepsze naszym zdaniem programy i rozwiązania. Sami z nich korzystamy i możemy je polecić z czystym sumieniem.

DO SKŁADU

 • Adobe InDesign – najlepszy program do składu książek. Niezbędny w pracy grafika, ale także niezwykle pomocny w pracy redaktorskiej. O tym, jak z niego korzystać będąc redaktorem lub autorem, przeczytasz w naszej sekcji wiedzy tajemnej.
 • Skrytpt WisząceSpójniki – niezwykle pomocny, darmowy skrypt do Adobe InDesign, automatycznie zrzucający sieroty do następnego wiersza. Więcej o redakcji technicznej przeczytasz w naszej sekcji wiedzy tajmnej.
 • Adobe Lightroom – program do katalogowania i edycji zdjęć. Przydatny, jeśli Twoja książka będzie obrazkowa.
 • Adobe Reader i Adobe Acrobat Pro – darmowa i płatna (rozbudowana) wersja programu do otwierania i edycji plików PDF. Niezwykle przydatna do prac korektorskich wykonywanych zdalnie. Adobe Acrobat Pro pozwala ponadto przerobić zwykłego PDF–a na interaktywnego, zmieniać kolejność stron, a nawet dokonywać zmian w tekście (w ograniczonym zakresie).

 

DO PISANIA I REDAGOWANIA

 • Microsoft Word – znany chyba każdemu, rozbudowany edytor tekstu, do dziś podstawowe narzędzie każdego redaktora na rynku. Obecnie kupuje się go w formie subskrypcji od razu z pakietem dodatkowych aplikacji oraz – co ważne – chmurą One Drive. Ceny zaczynają się od 4,20 euro miesięcznie przy płatności rocznej, co trzeba uznać za godziwą cenę za 1 TB wirtualnej przestrzeni dyskowej oraz naprawdę profesjonalny edytor tekstu. 
 • Google Docs – darmowy odpowiednik Worda, działający w chmurze i stworzony z myślą o współdzieleniu pracy z innymi. Ma mniej funkcji niż Word, ale do wielu projektów w zupełności wystarczy.
 • Pages – odpowiednik Worda wbudowany w system MacOS. Nie jest naszym pierwszym wyborem, ale jeśli pracujesz w ekosystemie Apple, także na nim możesz bez problemu pracować nad tekstem.
 • Scrivener – uwielbiany przez wielu rozbudowany program do pisania długich tekstów, zarządzania postaciami czy wątkami. Jeśli piszesz powieść, być może to właśnie to narzędzie będzie dla Ciebie najlepsze.

 

DO ZARZĄDZANIA SOBĄ, CZASEM I PROJEKTAMI

 • Evernote – aplikacja webowa (darmowa w ograniczonym zakresie) do kolekcjonowania i zarządzania notatkami. Dla wielu to idealne miejsce do gromadzenia wirtualnych fiszek, przydanych przy późniejszym tworzeniu treści.
 • Notatki – wbudowana w system operacyjny aplikacja Apple rozwija się w dobrym kierunku. Jest prosta, szybka, łatwo dostępna z poziomu pulpitu. Warta rozważenia przy szybkim notowaniu ad hoc. 
 • Trello – używany przez nas program do zarządzania projektami, oparty o tablice Kanban, a od niedawna także w formie wykresów Gantta dzięki integracji z Ganttify. 
 • InstaGantt – webowa aplikacja do zarządzania zadaniami na wykresach Gantta. Funkcjonuje zarówno oddzielnie, jak i integracja z Asaną. 
 • Todoist – cyfrowa lista zadań; świetne, proste i intuicyjne narzędzie. Już wersja darmowa pozwala na naprawdę wiele. Ma mnóstwo integracji z innymi aplikacjami, przez co niezwykle łatwo dodawać do niego zadania. 
 • Spark – bodaj najlepszy klient pocztowy na rynku. 
 • Pumble – Slack dla ubogich ;-), a mówiąc poważnie: fajny, funkcjonalny i darmowy komunikator (dostępny plan płatny). Do małych zespołów i prostych projektów wystarcza. 

 

DO ARCHIWIZACJI I TRANSFERU

 • Google Drive – posiadanie darmowego konta Google daje mnóstwo możliwości, od korzystania ze wspomnianego wcześniej edytora Doc, po automatyczne backupy w chmurze (przestrzeń do 15 GB jest bez opłat). Warto z nich korzystać, by nie utracić swojej pracy w razie awarii komputera lub – nie daj Boże – kradzieży czy pożaru. Dokumenty Doc backupują się automatycznie, ale backup można zadać także dowolnym innym plikom znajdującym się lokalnie na komputerze.
  Oczywiście chmura Google to nie jedyne tego typu rozwiązanie, ale integracja z innymi usługami otwiera wiele możliwości.
 • Dropbox – nasze główne narzędzie dyskowe do wspólnej pracy nad plikami. Działa jak serwer, jest szybkie i niezawodne, akceptuje niemal wszystkie rodzaje plików, w tym te z pakietu Adobe. Za darmo w wersji do 2GB, co pozwala już na pracę nad naprawdę sporym projektem wydawniczym. 
 • FileZilla – darmowy program do obsługi kont FTP, niezbędny np. podczas uploadu plików do niektórych drukarni, które nie korzystają ze specjalnego oprogramowania do zarządzania drukiem InSite.
 • WeTransfer – darmowa (do 2 GB) aplikacja webowa do przesyłania większych plików (zamiast mailem).

 

DO ZADAŃ SPECJALNYCH

 • Słowniki PWN – do dziś na półce stoją słowniki języka polskiego, poprawnej polszczyzny, ortograficzny i kilka innych, ale dziś mamy łatwiej, bo 99% wątpliwości rozwiązuje poradnia języka polskiego dostępna pod adresem https://sjp.pwn.pl/poradnia. To tu znajdziecie wykładnie i obowiązujące językowe normy. Miejsce, które uczy pokory! 
 • HelloSign – aplikacja webowa do podpisywania umów. Należąca do Dropboxa (nie trzeba zakładać oddzielnego konta), mająca stosowne certyfikaty. Darmowa do 3 umów miesięcznie.  
 • Drukarka, linijka, nożyk do cięcia tapet :–) – te pozornie banalne narzędzia są niezbędne do pracy nad składem i makietą! Nie wszystko da się właściwie ocenić na ekranie.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zachęcamy do skorzystania z konsultacji z Piotrem Wierzbowskim – podzieli się swoim doświadczeniem i odpowie na każde pytanie związane z wydawaniem książki!